Valittiin uusi puheenjohtaja

Puheenjohtajaksi valittiin vuosikokouksessa Katja Mattila maaliskuun 2017 kokouksessa. Varapuheenjohtajana jatkaa Kalevi Pulkkinen ja sihteerinä/taloudenhoitajana Leila Pulkkinen.

Palkitsemiset 2017

PALKITSEMISET v. 2017

 

KOTIMAISET PYSTYKORVAT

Ei tuloksia

 

Anjan pytty parhaalle suomenpystykorvalle, lahj. Anja Hirvensalo

- ei tuloksia

                                                                                                                                                                             

SUOMENAJOKOIRAT

1. Viri, om. Voitto Nypelö                                                                                              55,50 p

2. Ruskametsän Sisu, om. Reino Laitinen                                                                 50,88 p

3. Ala-Pörkän Ilona, om. Teuvo Partonen                                                                41,08 p

                                                         

FCI RYHMÄ 1, lammas- ja karjakoirat

1. Shetlanninlammaskoira Jeremy Ze Zlate Hvezdy,

    om. Mariia Maczulskij                                                                                                 21 p

2. Australiankelpie Gigabit Illawarra, om. Mervi Lautsilta                                  15 p

3. Shetlanninlammaskoira Delightful Breeze Fulfilled Dream

    om. Mariia Maczulskij                                                                                                  9 p

 

FCI RYHMÄ 2, pinseri- ja snautserityyppiset, molossityyppiset sekä

sveitsiläiset karjakoirat

Ei tuloksia        

 

FCI 3, terrierit

Ei tuloksia

 

FCI RYHMÄ 4, mäyräkoirat

1. Pk kääpiömäyräkoira Pikkuvilhin Fiinein Fidel, om. Pekka Räisänen         35 p                   

                                                         

FCI RYHMÄ 5, pystykorvat (ei kotimaiset)

1. Jpn Hirvirannan Tommu, om. Markku Puumalainen ja

    Mikko Pulkkinen                                                                                                                                        27 p

                                                                                      

FCI RYHMÄ 6, ajavat koirat (ei suomenajokoirat)

Ei tuloksia

 

FCI RYHMÄ 7, seisojat

ei tuloksia

 

FCI RYHMÄ 8, vesikoirat ja noutajat

1. Kultainennoutaja Karvin Privat Dancer (Eddy), om. Aada

    Hyyryläinen                                                                                                                     36 p

2. Kultainennoutaja Springlove´s Special Magic North ”Taiga”

    om. Mervi Lautsilta                                                                                                                                  13 p                                                                                                          

FCI RYHMÄ 9, seura- ja kääpiökoirat

Ei tuloksia

 

FCI 10, vinttikoirat

Ei tuloksia

 

RALLYTOKO

1. Mervi Lautsilta ja Kelmi Karhukoplan Konna ”Ipa”                                          24 p                   

2. Mervi Lautsilta ja Springlove´s Special Magic North ”Taiga”                        17 p

3. Noora Veijalainen ja Mini Myth The Cool Kiss                                                    5 p

 

 

YHDISTYKSEN PARAS KÄYTTÖKOIRA

Pk kääpiömäyräkoira Pikkuvilhin Fiinein Fidel, om. Pekka Räisänen             35 p

 

 

PARAS HIRVIKOIRA –PALKINTO

.Jpn Hirvirannan Tommu, om. Markku Puumalainen ja

    Mikko Pulkkinen                                                                                                                                        27 p

 

PARAS NÄYTTELYKOIRA

Pk kääpiömäyräkoira Pikkuvilhin Fiinein Fidel, om. Pekka Räisänen             35 p                                                    

                              

XIXIN PYTTY

(Kiertopalkinto Xixin pytty, lahj. Irja ja Juhani Männistö, jaetaan viidestä

näyttelystä eniten pisteitä saaneelle koiralle, ei vaadita koetuloksia)

Pk kääpiömäyräkoira Pikkuvilhin Fiinein Fidel, om. Pekka Räisänen             35 p

                                                                                                                                                                               

PARAS PALVELUSKOIRA

Shetlanninlammaskoira Jeremy Ze Zlate Hvezdy,

om. Mariia Maczulskij                                                                                                     21 p

 

 MUOTOVALION ARVO

Pk kääpiömäyräkoira Pikkuvilhin Fiinein Fidel, om. Pekka Räisänen

 

KÄYTTÖVALION ARVO

 

 TUOMARIPALKINNOT

Ajokoirajaosto                             Hannu Nypelö                   6 pv

Pystykorvajaosto, lintuhaukut                           Matti Tarkiainen                                         33 pv

                          hirvikokeet      Petri Piira                                                                     9 pv

 

 

KENNELHENKILÖ n:o 19   v. 2017  Laura Pöllänen 

 

 

Aloite koirakentän ja "puiston" siirrosta

Jätimme tällaisen aloitteen kuntaan. Koulutuskenttänä toimiva alue myydään kunnalle. Vesiosuuskunta myy.

Mäntyharjun kunta
Kunnanhallitus 10.4.2017

Koirien koulutuskenttä

Mäntyharjun kunta on aina, koko yhdistyksemme pian 50-vuotisen historian aikana suhtautunut myötämielisesti toimintaamme. Olemme voineet rakentaa esimerkiksi koirapuiston Kisalan alueelle saamistamme tarvikkeista, ja saaneet käyttöömme tilat aina järjestäessämme koiranäyttelyitä.

Nyt tietoomme on tullut, että koulutuskentän paikalle ollaan laajentamassa urheilualueen toimintoja. Sen jälkeen ei ole mahdollista enää järjestää koirien koulutustoimintaa samalle alueelle, missä esimerkiksi pelataan tennistä samanaikaisesti.

Olemme kartoittaneet keskustan tuntumasta uutta paikkaa toiminnallemme, ja esitämmekin kunnalle, että saisimme vanhan urheilukentän pohjoispäästä alueen tarkoituksiimme. Asiasta on jo epävirallisesti keskusteltu hallintojohtaja Penttisen kanssa. Tarve olisi n. 1 500 m² suuruisesta kentästä, jolle mahtuisi säilytyskontti, agility-rata ja koulutusalue sekä paikoitustilaa.

Nykyisin paikalla kasvaa mäntytaimikkoa, mutta pohja lienee suhteellisen tasainen, joten konetyönä raivaus ei tulisi olemaan paha haaste, kunnalta varmaankin löytyisi kalustoa ja murskepintaa.

Mäntyharju 7.4.2017
Yhteystyöterveisin

Tanja Hartonen-Pulkka Kalevi Pulkkinen
puheenjohtaja varapuheenjohtaja
050 368 0244 0440 258 951

tanja.hartonen.pulkka@gmail.com  kalevi.pulkkinen41@gmail.com

PALKITUT 2016

PALKITSEMISET v. 2016


KOTIMAISET PYSTYKORVAT

1. Kku FI KVA MVA Räihän Kamu, om. Risto Hietanen 108 p

1. Kku Mehtä, om. Tenho Hälikkä  10 p


Anjan pytty parhaalle suomenpystykorvalle, lahj. Anja Hirvensalo

- ei tuloksia

SUOMENAJOKOIRAT

1. Ala-Pörkän Ilona, om. Teuvo Partonen 92,67 p

2. Ruskametsän Sisu, om. Reino Laitinen 92,00 p

3. Viri, om. Eino Ojamies 89,54 p

FCI RYHMÄ 1, lammas- ja karjakoirat

1. Australiankarjakoira Lebensberuf Ocna Orellana,

   om. Mervi Lautsilta 24 p

2. Australiankelpie Gigabit Illawarra, om. Mervi Lautsilta 22 p

3. Shetlanninlammaskoira Jeremy Ze Zlate Hvezdy,

   om. Mariia Maczulskij 16 p


FCI RYHMÄ 2, pinseri- ja snautserityyppiset, molossityyppiset sekä

sveitsiläiset karjakoirat

1. Kääpiösnautseri Yacamas O My Rose, om. Merja Saarenpää 6 p


FCI 3, terrierit

1. Norwichinterrieri Terriwichin Weeti-Oskari, om. Leena Karvonen 5 p

FCI RYHMÄ 4, mäyräkoirat

1. Pk kääpiömäyräkoira Pikkuvihan Fiinein Fidel, om. Pekka Räisänen 40 p

FCI RYHMÄ 5, pystykorvat (ei kotimaiset)

1. Jpu FI KVA MVA Rajahirven Vikke, om. Tapio Hämäläinen 20 p

2. Jpn Hirvirannan Tommu, om. Markku Puumalainen ja

   Mikko Pulkkinen 20 p

3. Mittelspitz Mikälie Ajanhukka, om. Emilia Lamponen  3 p

FCI RYHMÄ 6, ajavat koirat (ei suomenajokoirat)

1. Pesukarhukoira Envy Me Dante, om. Sanna & Juho Hämäläinen 43 p

2. Pesukarhukoira Necku Cooncert in Shire, om. Sanna & Juho

   Hämäläinen 19 p

3. Basset Artesién Normand Kaislan Tilan Tempeteux,

   om. Sanna & Juho Hämäläinen 17 p

FCI RYHMÄ 7, seisojat

ei tuloksia

FCI RYHMÄ 8, vesikoirat ja noutajat

1.Kultainennoutaja Karvin Privat Dancer (Eddy), om. Aada

  Hyyryläinen 18 p


FCI RYHMÄ 9, seura- ja kääpiökoirat

Ei tuloksia


FCI 10, vinttikoirat

1. Afgaaninvinttikoira Ingenue Khalif Z Al Abudhabi,

   om. Sanna & Juho Hämäläinen 14 p


AGILITY

1. Emilia Lamponen ja ”Hukka” 30 p     

RALLYTOKO

1. Mervi Lautsilta ja Lebensberuf Ozna Orellana  6 p

2. Mervi Lautsilta ja Gigabit Illawarra  5 p

YHDISTYKSEN PARAS KÄYTTÖKOIRA

Kku FI KVA MVA Räihän Kamu, om. Risto Hietanen 108 p

PARAS HIRVIKOIRA –PALKINTO

Kku FI KVA MVA Räihän Kamu, om. Risto Hietanen 108 p


PARAS NÄYTTELYKOIRA

Pesukarhukoira Envy Me Dante, om. Sanna & Juho Hämäläinen   

XIXIN PYTTY

(Kiertopalkinto Xixin pytty, lahj. Irja ja Juhani Männistö, jaetaan viidestä

näyttelystä eniten pisteitä saaneelle koiralle, ei vaadita koetuloksia)

Pesukarhukoira Envy Me Dante, om. Sanna & Juho Hämäläinen

PARAS PALVELUSKOIRA


MUOTOVALION ARVO

Jpu Rajahirven Vikke, om. Tapio Hämäläinen

Kku Räihän Kamu, om. Risto Hietanen


KÄYTTÖVALION ARVO

Kku Räihän Kamu, om. Risto Hietanen

  

TUOMARIPALKINNOT

Ajokoirajaosto Tapio Telkkä                   9 pv

Pystykorvajaosto, lintuhaukut Matti Tarkiainen                 30 pv

                         hirvikokeet Martti Mörsky 11 pv



KENNELHENKILÖ n:o 18   v. 2016  Matti Tarkiainen

 


Mäntyharjun näyttely 31.8.2013

Mäntyharjun kaikkien rotujen näyttelyyn ilmoittaunut 15011 koiraa.

Tulokset 25.8.2012

 

Mäntyharjun ryhmänäyttely FCI 1 ja FCI 8 25.8.2012

Tulokset

 

BEST IN SHOW
Tuomari: Leila Kärkäs
BIS-1

labradorinnoutaja Tealway Imagination, Minna Mannikainen & Riku Mannikainen, Kuopio
BIS-2

australiankarjakoira Cattlepark's Mouldtail, Niina Kälvinmäki & Pasi Pohjanharju, Korkeakoski

RYHMÄN PARHAAT
RYHMÄ FCI1 Lammas- ja karjakoirat
Tuomari: Reijo Tuovinen
RYP-1
australiankarjakoira Cattlepark's Mouldtail, Niina Kälvinmäki & Pasi Pohjanharju, Korkeakoski
RYP-2
collie, sileäkarvainen Black Elles Enigmatic Magic, Eeva Pönni, Siilinjärvi
RYP-3
welsh corgi pembroke Annline's Xtra Goldenlady, Eva Rajamäki, Hamina
RYP-4
schapendoes Lumikuono Querida Mia, Mari Jänisniemi-Honkala, Lahti

Muut rotunsa parhaat ryhmästä FCI 1

australianpaimenkoira Prestige Miss Behavin', Tuire Finska-Koponen, Hiltulanlahti

beaucenpaimenkoira / beauceron Black Carambas Fizzy Bow-Wow, Jaana Kinnunen, Pyöli
belgianpaimenkoira, groenendael Valkohampaan Bagola, Marina Peltonen, Vesivehmaa

belgianpaimenkoira, tervueren Bestseller Nasta Naksalit, Teija Korvala & Tuomas Ralli, Lappeenranta

bordercollie Moptopia's Head Over Heels, Sanna Silvennoinen, Kemi
brienpaimenkoira / briardi Kirmix Unique, Kiti Kosonen & Leena Lindblad, Nukari
collie, pitkäkarvainen Corydon Catch Me Driftin, Eeva Pönni & Eija Alvasto, Siilinjärvi
partacollie Oldbear Stargazer, Maijaliisa Valkonen, Lohja
saksanpaimenkoira Mustantuiskun Rinsessa, Sari Hänninen & Tarja Piispa, Saimaanharju

schipperke Alenas Ice Princess, Leena Parviainen, Lohja
shetlanninlammaskoira Myhappiness Apple Of My Eye, Nina Peltomaa, Pietarsaari

valkoinenpaimenkoira Horsebo Romantik, Rune Liljeblad, Ilola
vanhaenglanninlammaskoira Blockhead's Best Of Course, Päivi Kakriainen & Raakel Wikman, Mikkeli

welsh corgi cardigan Imago´s Moonwalker, Helmiina Miettinen & Fanni Miettinen & Hermanni Miettinen, Helsinki


RYHMÄ FCI8 Noutajat, ylösajavat koirat ja vesikoirat
Tuomari: Raija Tammelin
RYP-1
labradorinnoutaja Tealway Imagination, Minna Mannikainen & Riku Mannikainen, Kuopio
RYP-2
lagotto romagnolo Punatassun Fenomeno, Kaarina Salo & Vesa Salo, Pennala
RYP-3
kultainennoutaja Gladtail Written In Stars, Jenna Tervamäki & Anne Hakkarainen, Laukaa
RYP-4
cockerspanieli Triplet Irish Romance, Heli Härkälä & Sari Saarinen & Kenneth Saarinen, Lohja

Muut rotunsa parhaat ryhmästä FCI 8

amerikancockerspanieli Fabelsfee Simply So Smahing, Tanja Elo, Ylämylly
englanninspringerspanieli Adamant's So Far So Good, Nina Waldvogel & Jyrki Kauhanen, Monninkylä
espanjanvesikoira Ferdores I Love Drama, Mirva Turtiainen, Savonlinna
kooikerhondje Manusia's Timmie-The Dutch, Pirjo Toivakainen, Majavesi
portugalinvesikoira Tajmadoran Frida, Jaana Siltanen, Kotka
sileäkarvainen noutaja Flatnews Fabolous Future, Kati Kallio & Markus Nuuttila, Toijala

PARHAAT VETERAANIT
Tuomari: Raija Tammelin
BIS-VET 1

lagotto romagnolo Punatassun Fenomeno, Kaarina Salo & Vesa Salo, Pennala
BIS-VET 2
valkoinenpaimenkoira Jerry, Rune Liljeblad, Ilola
BIS-VET 3
kultainennoutaja Joystep's May Flower, Minna Mäkeläinen, Loppi
BIS-VET 4
australiankarjakoira Cattlepark's Mouldtail, Niina Kälvinmäki & Pasi Pohjanharju, Korkeakoski

Muut rotunsa parhaat veteraanit

collie, pitkäkarvainen Silimen Runotyttö, Liisa Känkänen, Uusikylä
schapendoes Lumikuono Querida Mia, Mari Jänisniemi-Honkala, Lahti
shetlanninlammaskoira Silimen Hymyn Tähtisumu, Sirkka-Liisa Metso, Lahti

welsh corgi cardigan Pirtek Sonata D'notte, Jatta Tyllinen, Inkeroinen
welsh corgi pembroke Kulkurin-Tähden Nuppustiina, Mirja Ryynänen, Uro

kooikerhondje Muskettikoiran Kleopatra, Pirjo Toivakainen, Majavesi

novascotiannoutaja Mindare's Wild Aida, Päivi Kallström & Susanna Kallström, Kotka

PARHAAT KASVATTAJARYHMÄT
Tuomari: Leila Kärkäs SUOMI
BIS-KAS 1

australiankarjakoira Cattlepark's, Niina Kälvinmäki, Korkeakoski
BIS-KAS 2
collie, pitkäkarvainen Black Sara's, Maarit Kalke, Söderkulla

 

Muut rotunsa parhaat kasvattajaluokat

beaucenpaimenkoira / beauceron Black Carambas, Sonja Enlund, Viljolahti
shetlanninlammaskoira Silimen, Sirkka-Liisa Metso, Lahti

Rotunsa parhaat pennut
australianpaimenkoira Empathica's Hazelheart, Aija Tanskanen, Jyväskylä
collie, pitkäkarvainen Evergrey's Too Good To Be True, Satu Katajamäki, Palokka
partacollie Oldbear Million Dollar Baby, Tiina Härkin, Juuka
saksanpaimenkoira Sensen Mann Salome, Sari Weman, Muuruvesi
schapendoes Solankers Uffe, Mari Jänisniemi-Honkala, Lahti
schipperke Sinermäen Wiola Wiehkeä, Jasmin Minkkinen & Helena Minkkinen, Kotka
shetlanninlammaskoira Dashmina Elice, Ritva Herranen, Varkaus
welsh corgi pembroke Annline's Recipe For Design, Heini Louko & Pirjo Löfgrén & Anneli Sutela, Outokumpu

amerikancockerspanieli Fabelsfee Lets Do The Twist, Sari Tolvanen, Varkaus

cockerspanieli Triplet Halphen Red, Heli Härkälä, Lohja

kultainennoutaja Solstrimmans Candy Rain, Minna Toivanen, Iisvesi

labradorinnoutaja Tealway Park Avenue, Minna Mannikainen & Johanna Vallin, Kuopio

sileäkarvainen noutaja Sniffens Star Of Arae, Minna Västilä & Mari Elo & Jarkko Penttinen, Äänekoski

 

 

Palkitsemiset v. 2011

 

PALKITSEMISET

 

KOTIMAISET PYSTYKORVAT

1. Suomenpystykorva (n) FIN KVA Mehtäkaverin Pikkusikke,

om. Matti Tarkiainen                                                                         52 p

2. Karjalankarhuhoira (u) Mehtä, om. Tenho Hälikkä                         34 p

 

Anjan pytty parhaalle suomenpystykorvalle, lahj. Anja Hirvensalo

FIN KVA Metsäkaverin Pikkusikke, om. Matti Tarkiainen                                                                                          

SUOMENAJOKOIRAT

1. Mastomäen Nico, om. Kari Lyytikäinen                                           79,42 p

2. Launon Saku, om. Ville Kalliola ja Veikko Pylvänäinen                    66,29 p

3. Jamiskan Tytti, om. Hannu Nypelö                                                 55,67 p

 

Pitäjänmestari             Mastomäen Nico, om. Kari Lyytikäinen            79,42 p

 

Uulan pytty                                   Mastomäen Nico, om. Kari Lyytikäinen            79,42 p

                                                   

FCI RYHMÄ 1, lammas- ja karjakoirat

1. Bordercollie (u) Maccabee Fire In Me, om. Ilkka Vähätiitto & Eeva

    Vornanen                                                                                      14 p

2. Australianpaimenkoira Shepmate’s Solar Cell ”Hikka”, om. Tanja

    Björnström                                                                                    13 p

3  Saksanpaimenkoira Suvirinteen Silmäterä “Vilma”, om. Tanja

    Hartonen-Pulkka                                                                             6 p

 

FCI RYHMÄ 2, pinseri- ja snautserityyppiset, molossityyppiset sekä

sveitsiläiset karjakoirat

Kääpiösnautseri (u) Vaya Vaya Z Sardanu, om. Merja Saarenpää       21 p

 

FCI 3, terrierit

Saksanmetsästysterrieri (n) Tupu, om. Marko Koivunen                     10 p

 

FCI RYHMÄ 4, mäyräkoirat

Lk mäyräkoira Kuokkavieraan Kovanaama, om. Tapio Hämäläinen      17 p                           

FCI RYHMÄ 5, pystykorvat (ei kotimaiset)

1.  Mittelspitz Black Caesar’s Jamboree ”Jekku”, om. Marjo Nupponen                 35 p

2.  Islanninlammaskoira Rekikelin Viljabrunka ”Vilja”, om. Satu Asuma   22 p

3.  Harmaa norjanhirvikoira (u) Topi, om. Martti Mörsky                     16 p

 

FCI RYHMÄ 6, ajavat koirat (ei suomenajokoirat)

Ei tuloksia

 

FCI RYHMÄ 7, seisojat

ei tuloksia

 

FCI RYHMÄ 8, vesikoirat ja noutajat

Ei tuloksia

 

FCI RYHMÄ 9, seura- ja kääpiökoirat

Ei tuloksia

FCI 10, vinttikoirat

ei tuloksia

 

AGILITY

  1. Marjo Nupponen ja Tao                                                            72 p
  2. Jenni Paasonen ja Lilli                                                              32 p
  3. Essi Savolainen ja Sara                                                            10 p

 

 

YHDISTYKSEN PARAS KÄYTTÖKOIRA

FIN KVA Metsäkaverin Pikkusikke, om. Matti Tarkiainen                     52  p                          

 

PARAS HIRVIKOIRA –PALKINTO

Karjalankarhuhoira (u) Mehtä, om. Tenho Hälikkä

 

 

PARAS PALVELUSKOIRA

 Australianpaimenkoira Shepmate’s Solar Cell ”Hikka”, om. Tanja

    Björnström                                                                                    13 p

 

 

PARAS NÄYTTELYKOIRA

Mittelspitz Black Caesar’s Jamboree ”Jekku”, om. Marjo Nupponen    

                                                                       

 

XIXIN PYTTY

(Kiertopalkinto Xixin pytty, lahj. Irja ja Juhani Männistö, jaetaan viidestä

näyttelystä eniten pisteitä saaneelle koiralle, ei vaadita koetuloksia)

Mittelspitz Black Caesar’s Jamboree ”Jekku”, om. Marjo Nupponen    

                                    

 

MUOTOVALION ARVO

Ei tuloksia 

 

 

KÄYTTÖVALION ARVO

KVA-M Lk mäyräkoira Kuokkavieraan Kovanaama, om. Tapio Hämäläinen

KVA-HK3 Australianpaimenkoira Shepmate’s Solar Cell ”Hikka”, om. Tanja Björnström                                                                 

  

TUOMARIPALKINNOT

Ajokoirajaosto             Keijo Ripatti                                                   4 pv

Pystykorvajaosto         Jani Volanen                                                  4 pv

 

 

AGILITY, PUURTAJAPALKINTO

Emilia Lamponen

 

 

PARAS TOKO-KOIRA

Poju, X-rotu. Om. Hillevi Laukkanen 1001 p.

 

 

 

KENNELHENKILÖ n:o 13   v. 2011 Sulo Ikonen

Toimintakertomus vuodelta 2010

MÄNTYHARJUN KENNELYHDISTYS R.Y.                                                                       

 

TOIMINTAKERTOMUS VUODELTA 2010

 

Yleistä        

Päättyneen toimintavuoden kohokohta oli 18.4. pidetty yhdistyksen 40-vuotis-juhla Tyllilä-Hovissa.  Tilaisuus kunniavieraineen oli arvokas, juhlapuhuja Seppo Lahtela käsitteli puheessaan mukaansatempaavalla tavallaan koiraharrastuksen kehitystä maassamme.  Musiikkia esitti Mäntyharjun Huuliharpistit.  Juhlassa palkittiin aktiivisia yhdistyksen jäseniä, ja uudeksi kunniajäseneksi kutsuttiin Eino Ojamies, jonka ansiot varsinkin ajokoirien parissa ovat kiistattomat.

 

Jäsenistö    

Jäsenmäärä vuoden lopussa oli 111, joista vuosijäseniä 95 ja ainaisjäseniä 16.  Yhdistyksen kunniapuheenjohtajaksi on kutsuttu Esko Salkonen, ja kunniajäseneksi siis Eino Ojamies.

 

Toimihenkilöt  

Yhdistyksen puheenjohtaja toimi Kalevi Pulkkinen, varapuheenjohtajana Tarmo Norén sekä muina johtokunnan jäseninä Tanja Hartonen-Pulkka, Anni Kyyhkynen, Katja Mattila, Marjo Nupponen, Janne Paasonen, Tiina Pyrhönen ja Kari Wallgren. Johtokunnan ulkopuolisena sihteerinä toimi Leila Pulkkinen, joka hoiti myös taloudenhoitajan tehtävät.

Tilintarkastajina toimivat Anneli Leppä ja Aarno Myyryläinen, sekä varatilin-tarkastajina Hannu Nypelö ja Tapio Telkkä.

 

Jaostot       

Yhdistyksessä toimi seuraavat jaostot (suluissa vetäjä): ajokoirajaosto (Teuvo Partonen), pystykorvajaosto (Janne Paasonen), palveluskoirajaosto (Virpi Huittinen) ja agilityjaosto (Marjo Nupponen).  Seura- ja luolakoirajaostot on jätetty toistaiseksi lepäämään.

 

Kokoukset   

Johtokunta kokoontui toimintavuoden aikana neljä (4) kertaa.   Lisäksi jaostot pitivät kokouksia.  Vuosikokous pidettiin 11.3. Osuuspankin kerhohuoneessa, läsnä oli 23 yhdistyksen jäsentä, ja puheenjohtajana toimi Teuvo Partonen.  Osallistuttiin Suur-Savon Kennelpiirin vuosikokoukseen ja jaostotoimintaan, sekä eri rotujärjestöjen vuosikokouksiin.  Piirin hallituksessa etujamme on ajamassa Hannu Nypelö, toimien myös piirihallituksen varapuheenjohtajana.

 

Näyttely     

Kertomusvuonna ei järjestetty näyttelyitä, anomukset jätettiin v. 2012 ryhmänäyttelyyn ja v. 2013 kaikkien rotujen näyttelyyn.

 

Koulutus     

Koulutusta järjestettiin piirikouluttajan avulla ajokoetuomareille.  Osallistuttiin myös alueelliseen hirvi- ja karhutuomareiden koulutukseen. Omalla koulutuskentällä pidettiin näyttelykoirien koulutusta ja TOKOa.  Agilityharrastus oli vilkasta, harjoituspaikkana kesäkaudella aseman ja kirkonkylän koulun kentät ja talven tullen Tuokon maneesi.

Kaverikoiratoiminta pääsi koulutuksen avulla hyvään vauhtiin.

Lisäksi yhdistyksen jäsenet suorittivat kasvattaja- ja koetoimitsijakursseja.

 

Kilpailu- ja koetoiminta    

Ajokokeen PM-karsintakokeeseen osallistui 11 koiraa.   Pitäjäottelussa Mäntyharjun joukkue vei voiton Pertunmaan ja Hirvensalmen joukkueista.  Avoimessa hirvenhaukkukokeessa oli mukana kolme koiraa. Yhdistyksen jäsenet ovat kilpailuttaneet koiriaan erilaisissa kokeissa.  Samoin eri koelajeissa on toimittu ahkerasti palkinto- ja ylituomaritehtävissä.

 

Palkitsemiset  

Jaostot ovat toimittaneet palkittavien koirien tulokset, ja ne on esitetty erillisinä liitteinä.

 

Kiitokset     

Yhdistyksen hallitus kiittää jäsenistöä ja jaostojen vetäjiä ahkerasta työstä.

Kiitokset osoitetaan myös metsästysseuroille, joilta olemme saaneet maastoja ja oppaita kokeita sekä ennen kaikkea talkooväkeä näyttelyä järjestäessämme.  Yhteinen kiitos kaikille yhteistyökumppaneillemme.

 

Palkitsemiset vuodelta 2010

                                                                                                       

PALKITSEMISET

 

KOTIMAISET PYSTYKORVAT

1. Suomenpystykorva (n) FIN KVA Mehtäkaverin Pikkusikke,

om. Matti Tarkiainen                                                                         57 p

2. Karjalankarhuhoira (u) Erauspojan Sälli, om. Risto Hietanen          27 p

 

Anjan pytty parhaalle suomenpystykorvalle, lahj. Anja Hirvensalo

FIN KVA Metsäkaverin Pikkusikke, om. Matti Tarkiainen                                                                                          

 

SUOMENAJOKOIRAT

1. Puskajussin Palle, om. Reino Laitinen                                            67,88 p

2. Launon Saku, om. Ville Kalliola ja Veikko Pylvänäinen                    48,46 p

3. Raju, om. E ja K Ojamies                                                               44.54 p

 

Pitäjänmestari             Puskajussin Palle, om. Reino Laitinen              67,88 p

Uulan pytty                                   Puskajussin Palle, om. Reino Laitinen              67,88 p                                                        

FCI RYHMÄ 1, lammas- ja karjakoirat

1. Bordercollie (u) Maccabee Fire In Me, om. Ilkka Vähätiitto & Eeva

    Vornanen                                                                                      29 p

1. Pk collie (u) Pihlajapirtin Quick-Witted, om. Mariia Maczulskij &

    Mika Vuorio-Maczulskij                                                                    3 p

 

FCI RYHMÄ 2, pinseri- ja snautserityyppiset, molossityyppiset sekä

sveitsiläiset karjakoirat

Ei tuloksia

 

FCI 3, terrierit

Saksanmetsästysterrieri (n) Tupu, om. Marko Koivunen                     54 p

 

FCI RYHMÄ 4, mäyräkoirat

Luotometsän Alina, om. Tapio Hämäläinen                                         19 p                           

 

FCI RYHMÄ 5, pystykorvat (ei kotimaiset)

1.  Harmaa norjanhirvikoira (u) Velmu, om. Martti Mörsky                                   30 p

2.  Harmaa norjanhirvikoira (n) Metusalems Hallan Tuuli, om.

     Tauno Mörsky & Matti Nykänen                                                                     20 p

3.  Harmaa norjanhirvikoira (n) FIN KVA Palopellon Nita,

     om. Janne Paasonen                                                                    13 p

 

FCI RYHMÄ 6, ajavat koirat (ei suomenajokoirat)

Ei tuloksia

 

FCI RYHMÄ 7, seisojat

ei tuloksia

 

FCI RYHMÄ 8, vesikoirat ja noutajat

Ei tuloksia

 

FCI RYHMÄ 9, seura- ja kääpiökoirat

Ei tuloksia

 

FCI 10, vinttikoirat

ei tuloksia

 

AGILITY

  1. Marjo Nupponen ja Tao       
  2. Essi Savolainen ja Sara
  3. Jenni Paasonen ja Lilli

 

 

YHDISTYKSEN PARAS KÄYTTÖKOIRA

FIN KVA Metsäkaverin Pikkusikke, om. Matti Tarkiainen                     57  p                          

 

PARAS HIRVIKOIRA –PALKINTO

Harmaa norjanhirvikoira (u) Velmu, om. Martti Mörsky                       30 p

 

 

PARAS NÄYTTELYKOIRA

Bordercollie (u) Maccabee Fire In Me, om. Ilkka Vähätiitto & Eeva

Vornanen                                                                       

 

 

XIXIN PYTTY

(Kiertopalkinto Xixin pytty, lahj. Irja ja Juhani Männistö, jaetaan viidestä

näyttelystä eniten pisteitä saaneelle koiralle, ei vaadita koetuloksia)

Bordercollie (u) Maccabee Fire In Me, om. Ilkka Vähätiitto & Eeva

Vornanen                                                                       

 

 

MUOTOVALION ARVO

Ei tuloksia 

 

 

KÄYTTÖVALION ARVO

Saksanmetsästysterrieri (n) Tupu, om. Marko Koivunen                    

                                                                         

 

 

TUOMARIPALKINNOT

Ajokoirajaosto             Voitto Nypelö                                                 3 pv

Pystykorvajaosto         Jani Volanen                                                  6 pv

 

 

AGILITY, PUURTAJAPALKINTO

Hanna Saaresmäki

 

 

KENNELHENKILÖ n:o 12   v. 2010 Matti Lyömiö

 

Palkitsemiset vuodelta 2009

PALKITSEMISET

 

KOTIMAISET PYSTYKORVAT

1. Suomenpystykorva (n) FIN KVA Mehtäkaverin Pikkusikke,

om. Matti Tarkiainen                                                                         107 p

 

Anjan pytty parhaalle suomenpystykorvalle, lahj. Anja Hirvensalo

FIN KVA Metsäkaverin Pikkusikke, om. Matti Tarkiainen                                                                                          

 

SUOMENAJOKOIRAT

1. Puskajussin Palle, om. Reino Laitinen                                            93,63 p

2. Jamiskan Tiila, om. Hannu Nypelö                                                  59,71 p

3. Raju, om. E ja K Ojamies                                                               52,33 p

 

Pitäjänmestari             Puskajussin Palle, om. Reino Laitinen              93,63 p

Uulan pytty                  Puskajussin Palle, om. Reino Laitinen              93,63 p                                                                          

FCI RYHMÄ 1, lammas- ja karjakoirat

1. Pk collie (n) Purple Pearl’s Jovial Nacre, om. Mariia Maczulskij &

    Mika Vuorio-Maczulskij                                                                  11 p

2. Saksanpaimenkoira (n) Röhmyn Alma, om. Tanja Hartonen-Pulkka &                3 p

   Teemu Pulkka

 

FCI RYHMÄ 2, pinseri- ja snautserityyppiset, molossityyppiset sekä

sveitsiläiset karjakoirat

1. Newfoundlandinkoira (n) Bernoban suklaaprinsessa, om. Tanja Hartonen-Pulkka &              11 p

 Kaisa ja Vesa Törn

 

FCI 3, terrierit

Ei tuloksia

 

FCI RYHMÄ 4, mäyräkoirat

Ei tuloksia                                    

 

FCI RYHMÄ 5, pystykorvat (ei kotimaiset)

1.  Harmaa norjanhirvikoira (n) FIN KVA Palopellon Nita,

     om. Janne Paasonen                                                                    44 p

2.  Islanninlammaskoira (n) Rekikelin Viljabrunka, om. Satu Asuma   28 p

3.  Harmaa norjanhirvikoira (u) Velmu, om. Martti Mörsky                                   20 p

 

FCI RYHMÄ 6, ajavat koirat (ei suomenajokoirat)

Ei tuloksia

 

FCI RYHMÄ 7, seisojat

ei tuloksia

 

FCI RYHMÄ 8, vesikoirat ja noutajat

1. Amerikancockerspanieli (u) FIN MVA Afterglow Electric Storm,

    om. Susanna Turkki,  Karita Kempas ja Michael Gadsby                                  48 p

2. Amerikancockerspanieli (n) Heavenly Way’s Cover Girl,

    om. Karita Kempas c/o Susanna & Tomi Turkki                              48 p

 

FCI RYHMÄ 9, seura- ja kääpiökoirat

1. Bichon frisé (n) Minalte’s Da Capo Al Fine, om. Minna Paasonen      6 p

 

FCI 10, vinttikoirat

ei tuloksia

 

AGILITY

Ei tuloksia

 

 YHDISTYKSEN PARAS KÄYTTÖKOIRA

FIN KVA Metsäkaverin Pikkusikke, om. Matti Tarkiainen                     107 p                         

 

PARAS HIRVIKOIRA –PALKINTO

Harmaa norjanhirvikoira (n) FIN KVA Palopellon Nita,

om. Janne Paasonen                                                                            24 p

 

 PARAS NÄYTTELYKOIRA

Amerikancockerspanieli FIN MVA Afterglow Electric Storm,

om. Susanna Turkki,  Karita Kempas ja Michael Gadsby                       48 p

 

XIXIN PYTTY

(Kiertopalkinto Xixin pytty, lahj. Irja ja Juhani Männistö, jaetaan viidestä

näyttelystä eniten pisteitä saaneelle koiralle, ei vaadita koetuloksia)

Amerikancockerspanieli Afterglow Electric Storm, om. Susanna Turkki,

Karita Kempas ja Michael Gadsby                                                        48 p

 

MUOTOVALION ARVO

Amerikancockerspanieli FIN MVA Afterglow Electric Storm,

om. Susanna Turkki,  Karita Kempas ja Michael Gadsby                      

 

 KÄYTTÖVALION ARVO

Suomenpystykorva (n) FIN KVA Metsäkaverin Pikkusikke, om. Matti Tarkiainen  

Harmaa norjanhirvikoira (n) FIN KVA Palopellon Nita, om. Janne Paasonen                                                                                  

 TUOMARIPALKINNOT

Ajokoirajaosto             Voitto Nypelö/Keijo Ripatti                              8 pv

Pystykorvajaosto         Jani Volanen                                                  8 pv

 

KENNELHENKILÖ n:o 11   v. 2009 Tanja Hartonen-Pulkka

 

 

Kaikkien rotujen näyttely 8.8.09

Järjestimme kaikkien rotujen näyttelyn Mäntyharjussa. Kiitos kaikille talkoisiin osallistuneille!

PALKITSEMISET

KENNELYHDISTYKSEN PALKITSEMISET 2008

 

Amerikancockerspanieli Afterglow Electric Storm, om. Susanna Turkki, Karita Kempas, ja Michael Gadsby  100p.

 

 Kotimaiset pystykorvat  Ei tuloksia

 

Suomenajokoirat

1.     Puskajussin Palle, om. Reino Lahtinen 75,38p

2.     Raju, om. E ja K Ojamies  71,38p

3.     Ylölän Asla, om. Teuvo Partonen  45,63p

 

Pitäjänmestari: Puskajussin Palle, om. Reino Laitinen

Uutelan pytty: Raju om. E ja K Ojamies

 

FCI RYHMÄ 1, lammas-ja ajokoirat Ei tuloksia

FCI RYHMÄ 2, Pinseri-ja snautserityyppiset sekä sveitsiläiset karjakoirat

Ei tuloksia.

FCI RYHMÄ 3, terrierit, Ei tuloksia,

FCI RYHMÄ 4, mäyräkoirat, Ei tuloksia.

FCI RYHMÄ 5, pystykorvat (ei kotimaiset)

1.     Harmaa norjanhirvikoira (N) Pallotellan Nita, om. Janne Paasonen  24p.

2.     Harmaa Norjan hirvikoira (U) Velmu, om. Martti Mörsky  20p.

3.     Harmaa norjanhirvikoira xx, om. Tauno Mörsky ja Matti Nykänen  10p.

FCI RYHMÄ 6, ajavat koirat (ei Suomenajokoirat) Ei tuloksia

FCI RYHMÄ 7, seisojat, Ei tuloksia.

FCI RYHMÄ 8, vesikoirat ja noutajat

1.     Amerikancockerspanieli Afterglow Electric Storm, om. Susanna Turkki, Karita Kempas, ja Michael Gadsby  100p.

FCI RYHMÄ 9, seura ja kööpiökoirat, Ei tuloksia

FCI RYHMÄ 10, vinttikoirat, ei tuloksia.

AGILITY, Ei tuloksia.

 

YHDISTYKSEN PARAS KÄYTTÖKOIRA:

1.     Puskajussin Palle om. Reino Laitinen 75,38p.

 

PARAS HIRVIKOIRA-PALKINTO (Lahj. Toivolan erä) Ei tuloksia

 

KIERTOPALKINTO PALVELUSKOIRILLE, ei tuloksia.

 

PARAS NÄYTTELYKOIRA:

1.     Amerikancockerspanieli Afterglow Electric Storm, om. Susanna Turkki, Karita Kempas, ja Michael Gadsby  100p.

 

XIXINPYTTY:

(Kiertopalkinto Xixinpytty, lahj. Irja ja Juhani Männistö, jaetaan viidestä eri näyttelystä eniten pisteitä saaneelle koiralle, ei vaadita koetuloksia)

1. Amerikancockerspanieli Afterglow Electric Storm, om. Susanna Turkki, Karita Kempas, ja Michael Gadsby  100p.

 

MUOTOVALION ARVO, ei tuloksia.

 

KÄYTTÖVALION ARVO, ei tuloksia.

 

TUOMARIPALKINNOT

Ajokoirajaosto Keijo Ripatti 7pv.

Pystykoirajaosto Jani Volanen 5pv.

 

Kennelhenkilö nro: 10 v. 2008: Tarmo Noren